Vistula Folk Festival rozpocznie się już za tydzień (20 sierpnia) i potrwa 6 dni. Poznaliśmy już prawie wszystkie zespoły, które wystąpią podczas tegorocznej edycji. Jest jeszcze kolejny, który chcemy przedstawić - FS Hriňovčan z sąsiedzkiej Słowacji.

Mieszkańców Podpoľanie, żyjących od wielu lat na terenie tego regionu bez wątpienia można nazwać nosicielami tradycji kultury ludowej. Dzięki nim do dziś zachowały się tańce ludowe, pieśni wspinaczkowe i zwyczaje, które zostały również włączone do numerów programów FS Hriňovčany. Zespół FS Hriňovčan został założony 20 stycznia 1972 r. dzięki działaniom garstki entuzjastycznych młodych ludzi, którzy organizowali spotkania w celu wspólnej zabawy i tańca. Pierwszym kierownikiem organizacyjnym był Józef Kmeť i choreograf Milan Šulek. Z czasem zespół ukierunkował się pod profilem artystycznym choreografki Zuzany Panáková, kierownika organizacyjnego inż. Dušan Máliš i primáš Ján Hronček. Sposób pracy i twórczości zespołu cechuje własny , wyjątkowy styl, którym chcieli odróżnić się od uniwersalnej koncepcji folkloru Podpoľania, np. poprzez dążenie do wiernej ekspresji Hriňovskiego i wysoki poziom artystyczny w interpretacji muzyki, tańca, śpiewu, a także specyfiki strojów ludowych. Obecnie zespół folklorystyczny działa pod patronatem miasta Hriňová. Pojawiąjące się różnorodne okazje do tańca, a także specyficzna ekspresja taneczna były podstawą do stworzenia wielu choreografii, które w formie scenicznej przybliżają radosną stronę życia np. Hriňovský šúchaný.

Ich poczynania będzie można oglądać od 20 do 25 sierpnia w różnych lokalizacjach Płocka: Stary Rynek, Park Północy oraz amfiteatr. Szczególnie gorąco zapraszamy na Koncert Galowy, który odbędzie się 24 sierpnia, a bilety w cenie 10 zł można kupić w Bileterii POKiS, na www.bilety.pokis.pl, podczas Koncertu Inauguracyjnego w Parku Północnym (21.08) lub przed Koncertem Galowym (24.08) przed wejściem do Amfiteatru.