Za trzy tygodnie rozpocznie się siódma edycja Vistula Folk Festival. Podczas sześciodniowej imprezy w Płocku wystąpią zespoły z takich krajów jak Ukraina, Brazylia, RPA, Polska czy Węgry. W piątek 24 sierpnia na Starym Rynku w ramach festiwalu odbędzie się wyjątkowy koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Inspirację odnajdują w piosenkach i pieśniach z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacjach Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonaniach orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy. Wybierają to co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych, i wykonują zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Zespół zadebiutował na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, a rok później ukazał się ich debiutancki album „Umówmy się na dziś”. W maju 2017 roku album ten otrzymał trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. Kolejnym majowym wyróżnieniem dla naszego debiutu stały się Wirtualne Gęśle – internauci uznali, ze jest to najlepsza folkowa płyta roku 2016.

Ponieważ dansingowy repertuar międzywojnia to studnia bez dna, zespół regularnie go zgłębia, czego owocem jest drugi album – „Tańcz mój złoty”. Jego premiera odbyła się w formie balu w domu bankowym Wilhelma Landaua w październiku 2017 roku.

10 grudnia 2017 roku na rynek trafił świąteczny „Śpiewnik kolędowy” w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Grupa starała się zaaranżować i nagrać wybrany repertuar w sposób naśladujący dawne nagrania przedwojenne, a także czerpiąc z polskiej muzyki tradycyjnej.

Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej odbędzie się w piątek 24 sierpnia o godzinie 19 na Starym Rynku. Wstęp wolny.

VII Vistula Folk Festival odbędzie się w dniach 21-26 sierpnia w Płocku. Sponsorem festiwalu jest PKN Orlen SA. W Bileterii POKiS (ul. Tumska 9a) oraz na www.pokis.infoserw.pl można kupić bilety na uroczysty Koncert Galowy, który będzie miał miejsce w amfiteatrze w sobotę 25 sierpnia.

fot: Karolina Majewska

fot: Karolina Majewska

fot: Radek Polak