Vistula Folk Festival, zbliża się wielkimi krokami. Do tegorocznej edycji festiwalu został nieco ponad tydzień, w związku z tym czas na uzupełnienie repertuaru o kolejne zespoły. Dzisiaj przedstawiamy Zespół Tańca Ludowego „Masovia”, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke oraz gospodarza Festiwalu - Zespół Pieśni i Tańca „ Wisła”.

Nieodłącznym elementem Festiwalu, bez którego Vistula Folk Festival nie byłby taki sam jest Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. Powstały w 1995 roku przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki zespół stawia na  wychowanie młodych ludzi poprzez taniec i śpiew oraz poszerzanie wiedzy na temat polskiej kultury ludowej. „Wisła” ma opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce niektórych krajów Unii Europejskiej. Nierozerwalną częścią zespołu jest kapela, która składa się ze znakomitych muzyków. Zespół ma na swoim koncie ogrom nagród za działalność artystyczną, są to m.in. Nagroda Prezydenta Miasta Płocka dla kierownika zespołu Piotra Onyszko za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku 2015, Medal „Laude Probus” przyznany przez Prezydenta Miasta Płock za wszystkie działania artystyczne ukazujące piękno tradycji i kultury narodowej oraz promocję Płocka w kraju i zagranicą nadany w roku 2015, Nagroda Marszałka Województwa mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego przyznana w roku 2015. Ponadto grupa od 1997 roku jest członkiem Stowarzyszenia Polska Sekcja CIOFF.

Kolejnym zespołem, który zaszczyci publikę swoją obecnością jest Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke. Jest on najstarszym dziecięcym zespołem ludowym w Polsce, który działa od 1946 roku. Zespołowi towarzyszy harcerski duch, i te wartości stara się wpoić dzieciom i młodzieży, którzy trafiają pod skrzydła grupy. Za wkład w jego rozwój w 50-lecie istnienia Zespołu, Rada Miasta przyznała mu medal „Zasłużony dla Płocka”. Grupa promuje przyjaźń, pokój, wolność i inne wartości, tym samym udowadniając , że idee te oraz taniec i śpiew mogą zbliżać narody. Zespół ma na swoim koncie kilka tysięcy koncertów, w niemal całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej, uczestniczą również w imprezach ogólnopolskich, festiwalach czy też produkcjach filmowych, ponadto posiadają mnóstwo medali, wyróżnień oraz odznaczeń.

Zespół „Masovia” powstał w marcu 1977r. przy Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku z inicjatywy ówczesnego Prorektora PW w Płocku. Skład bardzo szybko zdecydował się na koncert premierowy, bo już w dwa miesiące od swojego istnienia. Koncert odbył się z okazji obchodów X-lecia PW Filii w Płocku. „Masovia” za cel postawiła sobie kultywowanie rodzimego folkloru, rozśpiewanie oraz roztańczenie młodzieży akademickiej, a wszystko to w oparciu o bogactwo narodowej kultury ludowej. Członkowie Zespołu są podzieleni na grupę taneczną, wokalną oraz kapelę. Ich repertuar obejmuje tańce, przyśpiewki oraz muzykę instrumentalną z kilkunastu regionów kraju.

Zespół Tańca Ludowego „Masovia” może się poszczycić ponad tysiącem wspaniałych występów zarówno w kraju jak i poza nim. W tym roku grecka publiczność oklaskiwała zespół na koncertach podczas  kolejnej edycji „Edipsos International Folk Dance”.

Ósma edycja Vistula Folk Festival odbędzie się w Płocku w dniach 20-25 sierpnia. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, z wyjątkiem Koncertu Galowego (24 sierpnia, Amfiteatr), na który bilety w cenie 10 zł można kupić w Bileterii POKiS (ul. Jakubowskiego 10), na http://bilety.pokis.pl, podczas Koncertu Inauguracyjnego w Parku Północnym (21.08) lub przed Koncertem Galowym (24.08)  przed wejściem do Amfiteatru.