W 2012 roku,po 32-letniej przerwie, na kulturalną mapę Polski powrócił najstarszy w kraju festiwal folklorystyczny. Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku funkcjonował przez 14 lat (od roku 1967 do 1980). Po reaktywacji wydarzenie odbywa się pod nową nazwą Vistula Folk Festival - Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny. Celem, wskrzeszonej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, imprezy jest pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, ale też prezentowanie kultur innych krajów. Kiedy 45 lat temu rozpoczynała się trzecia edycja Festiwalu Folklorystycznego entuzjaści podkreślali ogólnokrajowy charakter wydarzenia. W 2012 roku gościliśmy zespoły z Bułgarii, Cypru, Łotwy, Serbii i Dagestanu. Rok później przyjechali do nas Indonezyjczycy, Meksykanie, Rumuni i Słowacy. W 2014 roku bawiliśmy się z grupami z Łotwy, Ukrainy, Włoch i Taiwanu. W kolejnych latach gościliśmy zespoły z Gruzji, Irlandii, Mongolii, Serbi, Sri Lanki, Ukrainy, Słowacji, Indonezji oraz Hiszpanii. Od 2013 roku jednym z elementów festiwalu jest scena folk, na której występowali m.in. Dikanda, Drewutnia oraz duet Karolina Cicha i Bart Pałyga. Koncerty to barwne widowiska muzyczno – taneczne, którym towarzyszy muzyka na żywo. Co roku dbamy o najwyższy poziom artystyczny zespołów, aby widowisko budziło jeszcze większy podziw i entuzjazm.
 

KALENDARIUM FESTIWALU FOLKLORYSTYCZNEGO

21-26 sierpnia 2018
Vistula Folk Festival

Siverski Kleinody – Akademicki Zespół Pieśni i Tańca – przyjedzie na VII Vistula Folk Festival z ukraińskiego obwodu czernihowskiego. Grupa powstała w 2002 roku i składa się z trzech podgrup: wokalnej, tanecznej i orkiestry. Każda z działających w ramach Siverski Kleindoy podgrup ma swój własny bogaty program dający możliwość prezentacji szerokiego spektrum ukraińskiej kultury i tradycji.

Pracowitość i wielki wysiłek włożony w pracę przez artystów rezultują dużą ilością ofert koncertowych i pokazów, które przyciągają zarówno starsze jak i młodsze pokolenie. Zespół zdobył popularność niemal na całym świecie występując m.in. w Australii, Hiszpanii, Łotwie, Białorusi czy Francji.

Dyrektorem artystycznym zespołu jest ceniony ukraiński artysta Serhiy Vovk, angażujący się w szerokie badania nad ukraińskim folklorem i jego ochronę.

Somogy Dance Ensemble to węgierska grupa folklorystyczna powstała w 1949 roku. Nazwa zespołu pochodzi od komitatu Somogy w regionie Transdanubia w południowo-zachodnich Węgrzech. Obszar ten znany jest przede wszystkim ze słynnego jeziora Balaton.

Nowa, młoda generacja wykonawców zespołu składa się z tancerzy ludowych z Egyptüd Árpád Art Educational Institution - instytucji, która obecnie kształci blisko 300 uczniów. Praca artystyczna grupy polega na poznawaniu i prezentowaniu autentycznych węgierskich tańców ludowych, a także na tworzeniu tematycznych choreografii. Repertuar grupy to tańce i muzyka wywodzące się z różnorodnych, bogatych kultur wielu małych regionów Basenu Karpackiego.

Zgodnie z najnowszym systemem kwalifikacyjnym, poziom artystyczny Zespołu Tanecznego Somogy został wielokrotnie uznany przez najważniejsze profesjonalne jury węgierskie za "wybitny". Zespół wielokrotnie reprezentował kulturę węgierską poza granicami kraju, zarówno w Europie, jak i Azji czy Afryce.

Wszystkim choreografiom towarzyszy muzyka folklorystyczna wykonywana na żywo przez zespół Somogy Band. Profil zespołu obejmuje szereg działań: oprócz akompaniowania grupie tanecznej, muzycy aranżują sale koncertowe, a także, między innymi, prowadzą wykłady. Niektórzy członkowie są wykwalifikowanymi nauczycielami muzyki ludowej.

Podczas swoich występów i koncertów, zespół wykorzystuje różnorodne instrumenty: skrzypce, skrzypce Stroha, altówkę, kontrabas, dudy, cytrę, lutnię, lirę, harfę szczękową, tamburę, hit gardon, tapan czy przeróżne flety pasterskie.

Zespół Taneczny Somogy jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).

Grupo Pôr Do Sol to brazyliska grupa folklorystyczna założona w 2002 roku w miejscowości Quinta do Sol leżącej w stanie Paraná na południu Brazylii. Powstała w celu badania i odtwarzania tradycyjnych tańców właśnie tych rejonów.

Członkowie Grupo Pôr Do Sol dużą wagę przykładają do prezentacji tradycji brazylijskich z jak najwyższą autentycznością. W tym celu już od 2003 roku podróżują z naukowcami, innymi muzykami i tancerzami do najstarszego miasta w stanie Paraná - Paranaguá – by zbierać informacje oraz nawiązywać i podtrzymywać cenne kontakty z lokalnymi grupami. W 2005 roku zespół znacznie powiększył swój dotychczasowy repertuar podejmując pracę nad folklorem wszystkich regionów Brazylii.

W programie prezentowanym przez grupę znajdują się różne pokazy skupiające się na kulturze różnych obszarów kraju.

„Meu Paraná” to spektakl złożony z tańców typowych dla regionu pochodzenia grupy, określany mianem „Fandango z Paraná”. To tańce o silnym wpływie europejskim, mające swoje korzenie w czasach przybycia pierwszych Europejczyków do nadmorskiego regionu stanu Paraná.

„Danças Nordestinas” to pokaz, który gromadzi tradycje z północno-wschodniej części Brazylii, w tym takie tańce jak „Xote” i „Kokos”.

„Carimbó”  - radosny i zmysłowy pokaz tańców z północnego regionu Brazylii będących mieszanką zwyczajów afrykańskich (przywiezionych do kraju w czasach reżimu niewolnictwa) i tańców tubylców zamieszkujących region Amazonii.

„Junina pôr do Sol” składa się z tradycyjnych weselnych tańców „quadrilha junina”, tańczonych w całym kraju w czerwcu na cześć São João (św. Jana Chrzciciela).

„Do Samba ao Carnaval” to pokaz prezentujący historię samby w Brazylii.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Inspirację odnajdują w piosenkach i pieśniach z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacjach Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonaniach orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy. Wybierają to co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych, i wykonują zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Zespół zadebiutował na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, a rok później ukazał się ich debiutancki album „Umówmy się na dziś”. W maju 2017 roku album ten otrzymał trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. Kolejnym majowym wyróżnieniem dla naszego debiutu stały się Wirtualne Gęśle – internauci uznali, ze jest to najlepsza folkowa płyta roku 2016.

Ponieważ dansingowy repertuar międzywojnia to studnia bez dna, zespół regularnie go zgłębia, czego owocem jest drugi album – „Tańcz mój złoty”. Jego premiera odbyła się w formie balu w domu bankowym Wilhelma Landaua w październiku 2017 roku.

10 grudnia 2017 roku na rynek trafił świąteczny „Śpiewnik kolędowy” w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Grupa starała się zaaranżować i nagrać wybrany repertuar w sposób naśladujący dawne nagrania przedwojenne, a także czerpiąc z polskiej muzyki tradycyjnej.

Skład zespołu: Gabriela Mościcka (śpiew, akordeon), Lena Nowak (klarnet), Kazimierz Nitkiewicz (trąbka), Jakub Fedak (wibrafon), Krzysztof Baranowski (gitara, mandolina), Łukasz Owczynnikow (kontrabas), Mateusz Kowalski (perkusjonalia), Marcin Axis Żebrowski (mandolina, gitara).

22-27 sierpnia 2017
Vistula Folk Festival

Stowarzyszenie "Dimitrije Tucović" (SERBIA) powstało blisko 40 lat temu w Belgradzie po połączeniu sił trzech najlepszych sekcji tanecznych "Frula", Teatru Młodzieżowego "Susret" oraz chóru "Eho". Zespół jest członkiem międzynarodowych organizacji, takich jak Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF), Międzynarodowa Organizacja Sztuki Ludowej (IOV) czy Międzynarodowa Rada Tańca (CID).

Pierwsza grupa "Dimitrije Tucović" znajduje się pośród dziesięciu najlepszych zespołów folkowych w Belgradzie. Jest laureatem pierwszej nagrody na World Dance Competition w Korei Południowej, prestiżowej nagrody "Matija Ban" przyznanej za wkład w rozwój i popularyzację kultury serbskiej, a także licznych nagród zdobytych podczas festiwali w takich krajach, jak Holandia, Włochy, Hiszpania, Francja, Brazylia, Polska, Katar, Grecja czy Tajwan.

Występem w słynnej nowojorskiej sali Carnegie Hall Dimitrije Tucović podbili serca krytyków New York Timesa.

W swoim repertuarze grupa posiada m.in. tańce z Wojwodiny, tańce pasterskie, kosowskie, rosyjskie romanse czy tańce z Vranje.

Towarzystwo tańca folkowego "Tierra Mestiza" (MEKSYK) powstało w 2000 roku. Od początku istnienia jego działania skupiają się na gruntownym badaniu i interpretacji sztuki meksykańskiej łączącej w jedno religię, mity i historie ciężkiego codziennego życia.

Tierra Mestiza prezentują najbardziej znane tańce i muzykę z terenów całego Meksyku.

Grupa uczestniczyła w licznych festiwalach w Hiszpanii, Portugalii, Katarze, Grecji, we Włoszech czy w Algierii.

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Kozaków Dońskich (ROSJA) (National Song and Dance Group of Azov Don Cossacks) pochodzi z Azowa (Obwód rostowski) i powstał w roku 1954. Zespół specjalizuje się w tradycyjnym tańcu i pieśniach terenów rzeki Don.

Występy grupy spotykają się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem zarówno w samej Rosji, jak i poza jej granicami, m.in. we Francji, Hiszpanii, Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Bułgarii, Portugalii, Szwajcarii, na Wyspach Kanaryjskich, a nawet w okolicach Bieguna Północnego.

Dziedzictwo kulturowe Kozaków dońskich, pochodzących z rosyjskich terenów położonych nad rzeką Don, oparte jest m.in. na unikatowych zwyczajach, romantycznym stylu życia, tradycjach militarnych, uprawie roli, ubiorze czy tańcu. Różnorodność kulturowa Kozaków wynika z życia na ziemiach pogranicznych Rzeczypospolitej i Rosji.

Słowo "kozak" w języku rosyjskim oznacza "wolny człowiek". Tematyka wolności odbija się w wielu tekstach pieśni kozackich oraz w ich tańcu.

Zespół wokalny „Otrada” (ROSJA) działa przy Domu Kultury „Jauza” w mieście partnerskim Płocka - Mytiszczi w Rosji. Grupa zrzesza miłośników ludowej pieśni rosyjskiej, których entuzjazm i indywidualność artystyczna przyciąga dużą grupę fanów. W repertuarze zespołu są wykonania różnych stylów artystycznych: od rosyjskiej pieśni ludowej do współczesnej piosenki popularnej.

Otrada prowadzi aktywną działalność koncertową w Mytiszczi i okręgu moskiewskim, a także regularnie występuje z koncertami dobroczynnymi. Talent i umiejętności członków zespołu zapewniły im sukcesy na wielu międzynarodowych festiwalach:

- Festiwal Guberni Suss w Tunisie – Grand Prix w konkursie „Rosyjski cud w Tunisie”, za ujawnienie istoty rosyjskiej pieśni ludowej
- Międzynarodowy konkurs „Vivat Włochy – Rosja” w Rimini we Włoszech – laureat I stopnia za oryginalność repertuaru zespołu  
- Międzynarodowy konkurs „Gwiazdy Costa Brava” w Lloret de Mar w Hiszpanii – 1 miejsce za oryginalność wykonania
- Konkurs „Muzyka, pieśni i tańce nad morzem” w Tivat w Czarnogórze – 1 miejsce w kategorii zespół wokalny  
- Międzynarodowy festiwal w Grecji – 1 miejsce w konkursie twórczości narodowej „Olimp zbiera talenty”.

Piosenki grupy Wowa z Charkowa (UKRAINA) to z jednej strony przewrotne, dowcipne teksty, z drugiej zaś ostra energetyczna muzyka, porywająca słuchacza od pierwszych taktów. Czuć w niej wpływy wielu gatunków muzycznych, ale w całości składa się ona na niezwykle oryginalny projekt artystyczny.

Są w tej muzyce satyra i bandycka dusza podrasowane wpadającą w ucho melodią. Wowa i jego kompani dzielą się żądzą zabawy do upadłego, złością i radością, zamętem i bzdurą.

W ich twórczości można odnaleźć ironię, czarny humor i zmysł do operowania oryginalnymi środkami wyrazu. Bohaterowie piosenek to zwykli ludzie i sytuacje z życia codziennego, o których lider zespołu śpiewa puszczając oczko do publiczności. W swoich trafnych spostrzeżeniach ma wiele dystansu do świata, który nas otacza i prezentuje go wprost, z dużą dozą charyzmy.

Muzycy mają na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. zajęli II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wladimira Wysockiego oraz zagrali koncert wieczoru na II Międzynarodowym Festiwalu Zbliżenia Kultur, a także festiwalu Wołodia pod Szczelińcem w lipcu 2015. Słuchacze radiowej „Trójki” przyznali I miejsce zespołowi Wowy za jego autorski utwór „Nochnaya geograficheskaya pesnya” w plebiscycie zorganizowanym podczas audycji „Polscy chłopcy w językach obcych” .

Muzycy mają również wieloletnie doświadczenie, które zdobyli występując w telewizji, radiu oraz grając ponad 400 koncertów w kraju i za granicą, obok takich artystów jak: Gipsy Kings, Kult, Lady Pank, Closterkeller i innych.

Wowa nagrał utwór „Nie dla menja” do filmu „Fotograf” Waldemara Krzystka.

Ngā Puna o Waiōrea (NOWA ZELANDIA) (Western Springs College) jest jedną ze szkół, która obecnie wchodzi w skład zespołu szkół średnich ASB Secondary Schools Polyfest w Auckland i istnieje od blisko 25 lat. Grupa Ngā Puna o Waiōrea jest laureatem wielu konkursów i festiwali, w tym m.in. Te Ahurea Tino Rangatiratanga Competition (w latach 2013 i 2014). W roku 2015 szkoła już po raz piąty uzyskała prawo do reprezentowania nowozelandzkiego regionu Tāmaki Makaurau podczas narodowego konkursu szkół średnich, gdzie zajęła drugie miejsce. Ngā Puna o Waiōrea kultywują kulturę plemion maoryskich – rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii.

Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" (POLSKA) - Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki powstał w 1995 roku. Podstawowym celem działalności zespołu jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę, tj. taniec i śpiew. Oprócz zdobywania umiejętności tanecznych i wokalnych, młodzież poznaje polską kulturę ludową. Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” prezentuje opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne.

W repertuarze zespołu znajdują się również programy okolicznościowe: kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne. Od 1997 roku „Wisła” jest członkiem Stowarzyszenia Polska Sekcja CIOFF.

Zespół Tańca Ludowego "Masovia" (POLSKA) - Zespół Tańca Ludowego „Masovia” powstał w marcu 1977 r. przy Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku z inicjatywy ówczesnego Prorektora PW w Płocku – doc. dr inż. Andrzeja Bukowskiego oraz Pani Marii Ingwer – Żabowskiej. Jest jedynym stricte studenckim zespołem ludowym działającym na obszarze miasta Płocka i okolicznych miejscowości. Ideą towarzyszącą twórcom zespołu było przede wszystkim kultywowanie tradycji rodzimego folkloru oraz rozśpiewanie i roztańczenie młodzieży akademickiej, w oparciu o bogactwo narodowej kultury ludowej. W trakcie swego istnienia Zespół Tańca Ludowego „Masovia” zaprezentował ponad tysiąc koncertów zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, biorąc udział w imprezach o zasięgu ogólnopolskim, jak również w festiwalach międzynarodowych.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" (POLSKA) - Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Pomimo zmian "Dzieci Płocka" pozostają wierne tradycji i celom jakie wyznaczono w początkowej fazie istnienia placówki. Dziś Zespół uczy, bawi i wychowuje dzieci i młodzież w oparciu o harcerskie metody wychowawcze. W zajęciach uczestniczy ponad 500 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat reprezentujących niemal wszystkie płockie placówki oświatowe. Zespól dał kilka tysięcy koncertów zarówno w kraju, niemal całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

 

23-28 sierpnia 2016
Vistula Folk Festival

Towarzystwo Taneczne Sonechko (UKRAINA) - powstało jesienią 1973 roku w Żytomierskim Pałacu Pionierów z inicjatywy Tetyany i Mykhailo Guzun, absolwentów Krasnodarskiego Instytutu Kultury. Program taneczny Towarzystwa zawiera przeróżne kompozycje, tj. suity, miniatury oraz tańce z całego świata. Na każdym koncercie prezentowany jest folklor ukraiński. Specjalne miejsce w repertuarze Sonechko zajmują tańce folkowe regionu Polissya (Polesie). Za swoje umiejętności oraz osiągnięcia Towarzystwo otrzymało wiele nagród, w tym nagrodę “Modelowego Towarzystwa Tanecznego” (1986) czy “The People’s Art Company”  (1995). Ukraińska grupa jest pierwszym zdobywcą nagrody CIS Delphic Games Grand Prix oraz nagrody Grand Prix Festiwalu Choreograficznego im. Pavlo Virsky

Toplan (SŁOWACJA) - Historia słowackiego zespołu sięga roku 1975, gdy grupa “Kožiar” zmieniła nazwę na „TOPLAN”, pochodzącą od nazwy rzeki płynącej przez region ŠARIŠ. W roku 1990 odbył się pierwszy Toplan Festival, który został stworzony z inicjatywy zespołu. Od 1994 roku grupę przejął dyrektor artystyczny i choreograf Štefan Mucha, który tchnął nowe życie w szeregi zespołu. Do roku 2001 choreografami grupy byli Štefan Mucha i Juraj Havrila. Od 2002 roku liderem zespołu oraz sekcji tanecznej jest Pavol Švač. Nauczycielem tańca jest Tatiana Švačová. Głową sekcji muzycznej jest Peter Zajac - dyrektor Podstawowej Szkoły Muzycznej w Giraltovce i aktywny członek zespołu od wielu lat.

Universitas Padjadjaran Bandung (INDONEZJA) - Universitas Padjadjaran Bandung to zaangażowana sercem i duszą w szerzenie kultury Indonezji grupa, której celem jest kultywowanie tradycji z wielu indonezyjskich prowincji. Zespół z sukcesami pomaga młodym ludziom w odnalezieniu balansu między młodzieżową kulturą a spuścizną przodków. Misją Universitas Padjadjaran Bandung jest m.in. zachowanie, nauka i kultywowanie rodzimej sztuki scenicznej, promocja i pomoc w głębszym zrozumieniu i docenieniu folkloru indonezyjskiego na świecie, a także dostarczanie profesjonalnego wyszkolenia choreograficznego i wychowawczego dla młodzieży.

Elai-Alai (HISZPANIA) - Zespół Elai-Alai powstał w 1962 roku w Hiszpanii. Od tamtej pory zespół zyskał rozgłos poza granicami Kraju Basków. Działalność opiera się na subtelnym wydobywaniu, ochronie i rozwijaniu bardzo charakterystycznego Baskijskiego folkloru. Zespół brał udział w niezliczonej liczbie festiwali oraz różnego rodzaju animacji, zawsze osiągając zadowolenie widowni oraz sukces prasowy, zdobywaliśmy również wyróżnienia, takie jak Korona Salm w Senones (Francja) czy pierwszą nagrodę Konkursu Folklorystycznego w Gorizia (Włochy).Grupa koncertowała w Belgii, Bułgarii, Czechach, Anglii, Gruzji, Niemczech, Grecji, Irlandii, Izraelu, Meksyku, Norwegii, Polsce, Rumunii, Sardynii czy Szwajcarii. Repertuar Elai-Alai składa się z tańców różnych regionów Kraju Basków, takich jak Dantzari Dantza (z Bizkaia) czy Ezpatadantza i Erreberentzia (z Gipuzkoa).

Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" (POLSKA) - Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki powstał w 1995 roku. Podstawowym celem działalności zespołu jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę, tj. taniec i śpiew. Oprócz zdobywania umiejętności tanecznych i wokalnych, młodzież poznaje polską kulturę ludową. Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” prezentuje opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne.

W repertuarze zespołu znajdują się również programy okolicznościowe: kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne. Od 1997 roku „Wisła” jest członkiem Stowarzyszenia Polska Sekcja CIOFF.

Zespół Tańca Ludowego "Masovia" (POLSKA) - Zespół Tańca Ludowego „Masovia” powstał w marcu 1977 r. przy Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku z inicjatywy ówczesnego Prorektora PW w Płocku – doc. dr inż. Andrzeja Bukowskiego oraz Pani Marii Ingwer – Żabowskiej. Jest jedynym stricte studenckim zespołem ludowym działającym na obszarze miasta Płocka i okolicznych miejscowości. Ideą towarzyszącą twórcom zespołu było przede wszystkim kultywowanie tradycji rodzimego folkloru oraz rozśpiewanie i roztańczenie młodzieży akademickiej, w oparciu o bogactwo narodowej kultury ludowej. W trakcie swego istnienia Zespół Tańca Ludowego „Masovia” zaprezentował ponad tysiąc koncertów zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, biorąc udział w imprezach o zasięgu ogólnopolskim, jak również w festiwalach międzynarodowych.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" (POLSKA) - Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Pomimo zmian "Dzieci Płocka" pozostają wierne tradycji i celom jakie wyznaczono w początkowej fazie istnienia placówki. Dziś Zespół uczy, bawi i wychowuje dzieci i młodzież w oparciu o harcerskie metody wychowawcze. W zajęciach uczestniczy ponad 500 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat reprezentujących niemal wszystkie płockie placówki oświatowe. Zespól dał kilka tysięcy koncertów zarówno w kraju, niemal całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

18-23 sierpnia 2015
Vistula Folk Festival

Ensemble Orioni (GRUZJA) - Ensemble Orioni powstał w 2001 roku w Rustavi. Jego założyciel - Giorgi Keghoshvili - w latach 1999-2005 tańczył w znanym zespole “Mamuli”. Od 2003 roku, zespół wystąpił w wielu tureckich miastach, a swój pierwszy triumf osiągnął w 2006 roku podczas konkursu tańca i sztuki “Bravo 2006”. Grupa zdobyła wtedy srebrny medal, który jeszcze tego samego roku zamieniła na złoto.
W 2008 roku zespół Orioni dał swój pierwszy solowy koncert. W kolejnych latach, grupa zdobyła wiele nagród na festiwalach w takich miastach, jak Erewan, Batumi czy Nesebr. Na tym ostatnim, zespół odniósł wielki sukces i otrzymał specjalną nagrodę za podtrzymywanie tradycji regionalnych. W 2015 roku “Orioni” uhonorowani zostali statusem zespołu państwowego przez gruzińskie centrum turystyki i rozwoju folkloru – Kolkhida.

Trim The Velvet (IRLANDIA) - Trim The Velvet to innowacyjna grupa taneczna kultywująca tradycyjną sztukę irlandzkiego tańca, muzyki i śpiewu. Grupa 26 młodych ludzi, ćwiczących pod okiem Kathy O’Connor, to irlandzcy mistrzowie tańca i muzyki.
Nazwa Trim The Velvet wywodzi się z tradycyjnego irlandzkiego tańca (Reel), ale także z energetycznego i kolorowego show, łączącego taniec, muzykę i śpiew, tworzonego przez tancerzy i muzyków. Wszyscy wykonawcy pochodzą z Belfastu w Irlandii Północnej. W skład grupy wchodzą zarówno katolicy, jak i protestanci, dumni i połączeni miłością do tradycyjnej irlandzkiej muzyki, pieśni i tańca.

Karadzić (SERBIA) - Instytucja kultury „Karadzić” jest jedną z najstarszych instytucji kulturalnych w Serbii oraz na Bałkanach – została utworzona w 1850 roku. Zrzesza ponad 500 członków.
W jej strukturach znajdują się zespoły folkowe, orkiestra, teatr, klub literacki, sekcja malarska, sekcja skrzypcowa. Od początku istnienia celem nadrzędnym Instytucji jest kultywowanie kultury. Za swoje zaangażowanie w pielęgnację tradycji i kultury oraz jej rozpowszechnianie na terenie kraju i za granicą, „Karadzić” był wielokrotnie nagradzany wieloma prestiżowymi odznaczeniami. Ich działalność docenił m. in. Płock (Polska), Brześć (Białoruś), Jabłonie (Czechy), czy Saloniki (Grecja). Program prezentowany przez „Karadzić” stale zajmuje wysokie pozycje w rankingach oraz na festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kołos (UKRAINA) - Folkowy Zespół Pieśni i Tańca „Kołos” Narodowego Uniwersytetu Życia i Nauk Środowiskowych Ukrainy to amatorski, studencki zespół artystyczny. Składa się z ponad 120 członków. Promują wśród studentów twórczość artystyczną, jednocześnie kreując poczucie estetyki. Występy „Kołosa” bazują na najlepszych przykładach muzycznych
i choreograficznych kultury Ukraińców.
„Kołos” został utworzony w 1958 roku w Kijowie i posiada bogatą historię. Występował na wielu scenach w całej Ukrainie, ale również wielokrotnie prezentował kulturę swojego kraju na Białorusi, w Belgii, Bułgarii, Estonii, Niemczech, Gruzji, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Rosji oraz w Stanach Zjednoczonych.

 

 

 

20-24 sierpnia 2014
Vistula Folk Festival

W 2014 roku w Płocku wystąpili reprezentanci Łotwy, Ukrainy, Włoch, Taiwanu oraz Polski.

21-25 sierpnia 2013
Vistula Folk Festival

Gośćmi festiwalu były zespoły ze Słowacji, Rumunii, Indonezji, Meksyku, Białorusi, Polski.

15-19 sierpnia 2012
Vistula Folk Festival

W roku 2012 płocki festiwal folklorystyczny został reaktywowany po 32 latach przerwy pod nową nazwą - Vistula Folk Festival. W dniach 15-19.08.2012 w Płocku wystąpiły zespoły z Łotwy, Bułgarii, Serbii, Cypru, Dagestanu oraz Polski.

20-22 czerwca 1980

W programie XIV Ogólnopolskiego Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej znalazły się wystawy: „Diabły polskie w rzeźbie i legendzie”, „Dawne narzędzia ludzi Wisły” ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, a także seminarium i prezentacja stroju i ludowych instrumentów muzycznych. Dodatkowe estrady dla kapel ludowych i dla Teatrów Obrzędowych ustawione zostały, jak w latach poprzednich, na Placu Narutowicza i Nowotki-przed Ratuszem. Atrakcją był kiermasz kwiatów i wypieków staropolskich, przygotowany przez koła gospodyń wiejskich. Ogromnym powodzeniem cieszył się także kram żywieckich pierników, kwasu chlebowego i piwa kozicowego z Kadzidła. Podczas kiermaszu sztuki ludowej – „Jarmarku Płockiego” – zaprezentowano m.in. prace Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Cepelia” oraz wyroby wikliniarskie Spółdzielni „Wikliniarka” z Lublina.  

15-17 czerwca 1979

W programie znalazła się wystawa „Wielcy Polacy w rzeźbie ludowej”. Myślą przewodnią festiwalu było wyjście w miasto, mimo że nieodłączną częścią wcześniejszych edycji były korowody kapel i zespołów. W związku z tym na placach i ulicach miasta pojawiły się „wędrujące” kapele i koncerty zespołów pieśni i tańca. Nocny, finałowy koncert „Hej, ty Wisło” przygotowano z myślą o Festiwalu „Interwizji” w Sopocie, konkursie dla państw Bloku Wschodniego. Festiwal przypadał na 35 rocznicę Polski Ludowej, z tej racji określano go jako „festiwal festiwali”. Wzięło w nim udział 1500 uczestników reprezentujących wszystkie regiony Polski. Uroczyste wręczenie nagród im. Oskara Kolberga odbyło się tym razem w Domu Technika.  

czerwiec 1978

Formuła XII Festiwalu pozostała niezmieniona. W korowodzie zespołów wzięły udział m.in. zespół z Czermna i kapela ludowa z Sarzyny. W zachowanej dokumentacji Kazimierza Stachowicza, fotografa festiwalu, można odnaleźć portrety ludowych artystów: Jana Gajdowskiego z Grudziądza, Stanisława Zachury z dawnego woj. bielskiego, Stanisława Bieguna z dawnego woj. rzeszowskiego i wielu innych.

24-26 czerwca 1977

XI Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej zainaugurował koncert zatytułowany porami roku - „Wiosna, lato”. Podobnie jak koncert finałowy - „Jesień, Zima”, nawiązywał do cykliczności i podkreślał znaczenie pór roku w życiu wsi. Na stałe do programu weszła wystawa laureatów nagród „Barw” im. Oskara Kolberga, organizowana na Zamku Książąt Mazowieckich. Koncertowały m.in. kapela koźlarska ze Zbąszyna, „Przeroślaki” (woj. suwalskie), kapela Winnickiego z Łowicza, kapela Rawickich Dudziarzy. W TNP zorganizowano Biesiadę Instrumentalistów Ludowych. W programie znalazło się widowisko folklorystyczne „Noc Kupały”. Spółdzielnia Pracy Przemysłu Artystycznego z Warszawy przygotowała pokaz mody polskiej opartej na motywach ludowych. Współorganizatorem XI edycji była Redakcja Muzyczna Polskiego Radia i Muzyki, zapowiadając realizacje 10 programów z płockiej imprezy. Atrakcją był pokaz wytwarzania garnków z ich wypalaniem w specjalnie zmontowanym piecu.

18-20 czerwca 1976

Jubileuszowy X Festiwal zmienił nazwę na Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej. Uległ zmianie skład komisji artystycznej, na czele której stanął Józef Burszta. Wydano specjalny informator z pełnym wykazem biorących w festiwalu udział zespołów, także poetów, garncarzy, malarzy, plecionkarek i innych artystów ludowych. Wybito medale pamiątkowe. Jak wcześniej, ulicami miasta przeszedł korowód, który podlegał ocenie jurorów. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska-Białej, Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej, Kapela Dudziarzy Wielkopolskich. Nowością było wprowadzenie „Sceny debiutu” oraz zorganizowanie seminarium nt. „Obecności folkloru i sztuki ludowej we współczesnej kulturze”.

20-22 czerwca 1975

Formuła i koncepcja artystyczna IX Festiwalu, nie zmieniły się. W odróżnieniu od poprzednich, w programie nie znalazł się „Koncert Mazowiecki”. W zamian przedstawiono inscenizację „Wesela na Kurpiach” w wykonaniu „Kurpiaków”, przygotowaną z myślą o międzynarodowym przeglądzie zespołów ludowych w Belgii. W festiwalu wzięło udział 1300 artystów ludowych.  

21-23 czerwca 1974

Nowym punktem w programie VIII Festiwalu były nagrody tygodnika „Barwy” im. Oskara Kolberga. Przewodniczącym komisji artystycznej był Aleksander Jackowski. Imprezy towarzyszące: kiermasz ludowych potraw i napojów, kiermasz wydawnictw etnograficznych i folklorystycznych oraz wystawa prac laureatów konkursu im. Oskara Kolberga w Muzeum Mazowieckim. Ukazała się również książka Mariana Pokropka pt. „Jarmark Płocki” z sylwetkami twórców ludowych i z opisem ich prac.
I nagrodę w 1974 roku otrzymał zespół „Limanowianie” istniejący przy Zakładzie Produktów Naftowych CPN w Limanowej. Festiwal miał swój udział w kształtowaniu pozycji przemysłu jako mecenasa kultury. Przedsiębiorstwa stawały się mecenasami artystów, a prasa donosiła: „Organizatorzy wystąpili z cenną inicjatywą – zaproponowali zakładom pracy kupno rzeźb ludowych prezentowanych na kiermaszu w celu wzbogacenia ekspozycji Muzeum Mazowieckiego. Kilka zakładów złożyło już takie oferty m.in. Płocka Drukarnia Akcydensowa, Fabryka Maszyn Żniwnych, PKS.”

23-25 czerwca 1973

 VII Festiwal Folklorystyczny realizował podobne założenia artystyczne, co poprzednie. Do programu wprowadzono jednak „Dzień Chemika” – prezentację zespołów folklorystycznych, prowadzonych przez Związek Zawodowy Chemików. W koncertach festiwalowych wzięły udział m.in.: Zespół „Tramblanka” Zakładu Płytek Ceramicznych w Opocznie, Zespół Tańca Ludowego Zakładów Porcelany Stołowej „Ćmielów”, Zespół Pieśni i Tańca Zakładowego Domu Kultury Zakładów Włókien Sztucznych „Wistom” z Tomaszowa Mazowieckiego, Zespół regionalny „Kurpie” Zakładowego Domu Kultury Ostrołęckich Zakładów Celulozowo- Papierniczych i wiele innych. Poza tym, można było obejrzeć kapele prezentujące folklor odtwarzany z zapisów nutowych i tekstowych: Zespół Taneczny „Podgórzanie” z Gorlic, Kapelę „Herudki” z Lipnicy Wielkiej, Kapelę Ludową „Rusiniaki” z Kosiorek. Szczególnym wydarzeniem był kiermasz, którego formuła nawiązywała do dawnych jarmarków ludowych. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu artystów ludowych i rzemieślników: rzeźbiarze, garncarze, tkaczki i wycinarki, koronkarki i hafciarki, plecionkarze, kowale, artyści zajmujący się plastyką obrzędową. Istotnym efektem włączenia Dnia Chemika do programu Festiwalu było pogłębienie związków przemysłu z działalnością kulturalną, w imię realizacji hasła sojuszu świata pracy z kulturą i sztuką.  

30 czerwca - 3 lipca 1972

VI Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny zbiegł się z rocznicą czterdziestolecia wydania przez Drukarnię Braci Detrychów „Wesela na Kurpiach”. Festiwal zainaugurował „Koncert Mazowiecki” w reżyserii i opracowaniu Grażyny Dąbrowskiej, pokazujący nowe regiony folklorystyczne Mazowsza. Koncepcja wyrosła na bazie prowadzonych przez autorkę badań. W koncertach w amfiteatrze wzięły udział m.in.: Zespół „Kurpianka” z Kadzidła, zespoły ze wsi Czermno i Słubice w powiecie gostynińskim. Spoza regionu kurpiowsko-mazowieckiego, na festiwalu pojawiły się Zespoły Pieśni i Tańca Ludowego reprezentujące różne województwa m.in. z Nowego Stawu (gdańskie), z Sidziny (opolskie), z Batorówka (poznańskie), z Głuska (lubelskie), z Cieszyna (katowickie). Spotkania z poetami ludowymi odbywały się w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego, a na placu przed Ratuszem organizowano kiermasze sztuki ludowej. Wydano dwa katalogi: „Kiermasz sztuki ludowej” oraz „Artystyczna twórczość powiatu płockiego”.

17-21 czerwca 1971

W V Festiwalu Folklorystycznym wzięło udział 20 zespołów ludowych, Festiwal – jak pisał Franciszek Dorobek, jeden z jego głównych inicjatorów i organizatorów – „obudził na wsi mazowieckiej autentyczny ruch kulturalny”. Festiwal zainaugurował „Koncert Mazowiecki” według koncepcji Aleksandra Błachowskiego. Płocki Dom Kultury wydał po raz pierwszy folder „Kiermasz sztuki ludowej”, zawierający szczegółowe informacje na temat artystów ludowych i omówienie ich twórczości. Tekst folderu opracowali Janusz Kowalski i Jan Nowak, zajmujący się na stałe w sztabie organizacyjnym wyszukiwaniem twórców ludowych, a autorem oprawy graficznej był Jerzy Mazuś.

19-23 czerwca 1970

IV Ogólnopolskiemu Festiwalowi Folklorystycznemu towarzyszyło założenie „wydobywania nowych artystycznych wartości z tradycyjnej kultury ludowej, konfrontację artystycznego dorobku różnych zespołów ludowych uprawiających autentyczny folklor swojego regionu”. Festiwal miał być także przestrzenią wymiany doświadczeń nie tylko twórców, ale również wszystkich osób zaangażowanych w rekonstruowanie folkloru - instruktorów, choreografów. Poza drukami ulotnymi i programami towarzyszącymi festiwalowi, wydano również „Informator”, zawierający szczegółowe informacje o występujących artystach. W efekcie nawiązania kontaktów kulturalnych z dawną Jugosławią do udziału w festiwalu został zaproszony Zespół Kulturalno-Artystyczny „Karadzic” z Loznicy.  

20-22 czerwca 1969

III Festiwal Folklorystyczny miał już charakter ogólnokrajowy. Wystąpiły zespoły z 12 województw, reprezentujące 16 regionów, m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” z Bolesławic, ZPiT „Kurpianka” z Kadzidła, ZPiT z Wiejskiego Domu Kultury z Łużnej, Ludowy Zespół z Rzeczycy, Regionalny ZPiT „Szamotuły”. Obok koncertów zespołów ludowych, stałym punktem programu stawały się wystawy tkanin, prezentacje rzeźby ludowej, strojów, spotkania z poetami ludowymi i zabawy taneczne.

14-15 września 1968

II Festiwal przeniesiono na jesień z powodu Telewizyjnego Turnieju Miast. II. edycja odbyła się już w odnowionym i rozbudowanym amfiteatrze. Nadano mu nazwę „Festiwalu Folklorystycznego Ziem Nadwiślańskich”, która miała oddawać przyjętą koncepcję ograniczenia terytorialnego jako kryterium wyboru zespołów i twórców.  

24-25 czerwca 1967

Rozpoczyna się I Festiwal Folklorystyczny. Podobnie jak w roku poprzednim zostaje wpisany w program „Mazowieckiej Wiosny Kulturalnej”. Wystąpiły zespoły ludowe z Wisły, Kcyni - „Pałuki”, Lublina, Kartuz - „Kaszuby”, Obrytego - „Białe Kurpie”. Zorganizowano „Kiermasz Cepelii”, na którym można było nabyć tkaniny, ceramikę ludową, wycinanki i hafty oraz rzeźby w drewnie.

23-26 czerwca 1966

Pierwsza prezentacja folkloru miała miejsce w ramach „Mazowieckiej Wiosny Kulturalnej”, związanej z obchodami 1000-lecia państwa polskiego i X wieków Płocka w 1966r. Zorganizowano spotkania z twórcami ludowymi, wystawę „Mazowiecka wiosna w obrzędach i zdobnictwie”, kiermasz sztuki ludowej, koncerty zespołów regionalnych. Płocki festiwal współtworzyli m.in.: Barbara Kowalska - dyrektorka Płockiego Domu Kultury, Edward Kostek - autor scenografii w amfiteatrze, Michał Sepioł - wieloletni konferansjer, Wanda Bejman - prowadząca imprezy związane z Nocą Kupały, grupa osób związanych z klubem ZMS „Marabut”: Leszek Guzowski, Seweryn Ners, Leszek Chilman, Marek Jóźwiak, Stefan Tuliński, Zbigniew Kotula, Ryszard Zielski i wielu innych. 

Oprac. AK na podstawie:
Informacja dla prasy. Rys historyczny festiwali folklorystycznych w Płocku. Urząd Miejski w Płocku, 1977
Tygodnik Płocki, Magazyn festiwalowy, czerwiec 1976
Artykuły prasowe