Wczoraj wieczorem (23 sierpnia) Park Północny wypełnił się miłośnikami folkloru. Koncert Inauguracyjny rozpoczął się o godzinie 18:30 przemówieniami dyrektora artystycznego festiwalu Piotra Onyszko, dyrektora POKiS Radosława Malinowskiego oraz Zastępcy Prezydenta Miasta Płocka Romana Siemiątkowskiego. Po oficjalnej części uroczystości rozpoczęło się folklorystyczne widowisko w wykonaniu wszystkich festiwalowych zespołów.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się meksykańska grupa Compania de Danza Folklorica "Tierra Mestiza". Artyści ubrani w tradycyjne meksykańskie stroje, barwne suknie, sombrera i wachlarze zaprezentowali energiczne tańce okraszone równie pełną wigoru muzyką (trąbki, gitary, skrzypce, mariachi). Jako kolejne wystąpiły zespoły z Rosji (Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Kozaków Dońskich, Otrada), Serbii (Dimitrije Tucović), Polski (Zespół Pieśni i Tańca Wisła, Zespół Tańca Ludowego Masovia) oraz Nowej Zelandii (Ngā Puna o Waiōrea). Ci ostatni, którzy w Płocku wystąpili po raz pierwszy, wzbudzili szczególne zainteresowanie wśród publiczności, która każdorazowo radosnymi gwizdami witała artystów na scenie. Egzotyczna kultura Maorysów manifestowana m.in. w języku maori, skąpym ubiorze czy rytualnym tańcu "haka", była nowością dla dużej części publiczności.

Na zakończenie wszystkie grupy wspólnie zatańczyły polkę w choreografii Piotra Onyszko.

Już dzisiaj o godzinie 18:00 Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na Stary Rynek na naukę "haki" prowadzoną przez Maorysów z zespołu Ngā Puna o Waiōrea. Wstęp bezpłatny.

Sponsorami festiwalu są: PKN Orlen SA, Mega-Bud, Gret-Pol, Hormann, Oknoplast, Bastion, Coca Cola, AVON

Foto: POKiS / Jan Waćkowski