Zapraszamy do Płocka na  9. edycję Vistula Folk Festival, która odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia. W tym roku ujrzymy występy wyłącznie polskich grup folklorystycznych z różnych regionów Polski. Co przewidziano w programie?

Vistula Folk Festival odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia. Pierwszego dnia w programie przewidziana jest m.in. prezentacja zespołów na Starym Rynku oraz polonez inauguracyjny. Otwarcie festiwalu polonezem jest powiązane z trwającą w Polsce od lutego 2021 roku kampanią wpisu tego tańca na listę reprezentatywną, niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Ze względu na jego dostojność oraz znaczenie w życiu społecznym. W sobotę 21.08 w płockim amfiteatrze odbędzie się Koncert Galowy. Podczas jego trwania zespoły zaprezentują swoje popisowe choreografie z różnych regionów Polski. Widowisko poprzedzi finał plebiscytu „Płocczanin Roku 2020”. Ostatniego dnia festiwalu uczestnicy tegorocznej Vistuli wezmą udział we Mszy Świętej odprawianej w płockiej Bazylice Katedralnej. Aby następnie korowodem przejść na Stary Rynek i pożegnać się z mieszkańcami Płocka tańcem i wspólnymi zabawami.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie występów płockich zespołów. Na scenie pojawi się gospodarz imprezy – Zespół Pieśni i Tańca “Wisła” działający w strukturach Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Podstawowym celem działalności zespołu jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę – taniec i śpiew. Oprócz zdobywania umiejętności tanecznych i wokalnych młodzież poznaje polską kulturę ludową.

Ujrzymy także Harcerski Zespół Pieśni i Tańca “Dzieci Płocka” – im. Druha Wacława Milke, który jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Na przestrzeni wielu lat pracy z kilkunastoosobowej przyszkolnej drużyny harcerskiej Zespół przerodził się w odrębną zinstytucjonalizowaną placówkę skupiającą ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży.

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą: Zespół Pieśni i Tańca “Warszawianka” Uniwersytetu Warszawskiego – reprezentacyjna grupa folklorystyczna największej i jednej z najlepszych polskich wyższych uczelni. Zespół istnieje od niemal 50. lat i obecnie w swoich szeregach ma trzy grupy dziecięce, grupę młodzieżową, dwie grupy studenckie, dwa zespoły muzyczne (młodzieżowy i dorosły). Łącznie ponad 200 tańczących, śpiewających i grających studentów, absolwentów i uczniów warszawskich szkół oraz uczelni wyższych.

Zespół Pieśni i Tańca “Jantar” Uniwersytetu Gdańskiego – powstał w 1970r. Zrzesza studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych trójmiejskich uczelni. Obecnie zespół składa się z grup tanecznych, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar JANTARA zawiera m.in. tańce kaszubskie, lubelskie, łowickie i rzeszowskie.

Zespół Pieśni i Tańca “Kurpie Zielone”, działający przy podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku – rozpoczął swoją działalność w 1953 r. To jedna z najstarszych – nie tylko w województwie, ale też w Polsce – grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych.

Od samego początku repertuar zespołu opierał się przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą regionów: Kurpi Zielonych i Kurpi Białych oraz Podlasia.

PROGRAM:
20 sierpnia (piątek) Stary Rynek
18:00- Polonez Inauguracyjny – prezentacja zespołów folklorystycznych

21 sierpnia (sobota) Amfiteatr (ul. Rybaki 15)
19:30- Koncert Galowy* poprzedzony finałem plebiscytu “Płocczanin roku”

22 sierpnia (niedziela)
11:30 – Msza Święta z udziałem zespołów (Bazylika Katedralna)
12:30 – Korowód folklorystyczny ulicami Starego Miasta (Katedra – Grodzka – Stary Rynek)
13:00 – Zabawy zespołów z mieszkańcami Płocka (Stary Rynek)

Sponsorami wydarzenia są: BASTION, OKNOPLAST, Arkadiusz Pytlas – FOTOGRAFIA ŚLUBNA, SHADY – Czas na relaks.

Patroni medialni: Tygodnik Płocki, Płocka Telewizja, Portal Płock, KRDP FM, Nasz Płock, Radio HIT, Radio Płock FM.